Dům s můstkem v Doubravčicích je manifestem jednoduchosti a minimalismu, jenž se v tomto ohledu protíná i s energeticky úsporným bydlením.

Slovy architektů: "Hlavním principem kompozice i funkčnosti je rozdělení stavby do dvou samostatných hmot. Můstek umožňuje využívat objekt garáže jako sekundární terasu s 360° výhledem. Střídmý kvádr prosvětlují jednotná francouzská okna a nadstandardní prosklená stěna."  Hlavním úkolem našeho ateliéru bylo v projektové fázi věrně dodržet architektonický návrh a požadavky investora a zároveň docílit pasivního standardu.

Přízemí domu je tvořeno otevřeným obytným prostorem a pracovnou. Částečné otevření obytného prostoru přes obě podlaží tak umožňuje jeho horní přisvětlení ze tří stran. V patře jsou umístěny umístěny tři zbylé pokoje.

5+kk
Dispozice
patrový
Počet podlaží
189 m²
Podlahová plocha
zděná
Konstrukce
vápenopísek, polystyren
Materiál
dům na rovině
Terén
Ing. Arch. David Neuhäusl
Ing. Arch. Matěj Hunal
Architekt

Pozemek a terén

Stavební pozemek je poměrně rozsáhlý a dlouho ležel ladem. Investor si ho i tak doslova musel zasloužit, protože se nenechal odradit problémy se silnou navážkou. Proto je stavba atypicky založena na pilotech.

Materiály stavby

Vrchní stavbu jsme navrhli jako zděnou  z vápenopískových cihel, silná tepelná obálka je tvořena polystyrenem. Garáž s vyhlídkou je tvořena pohledovým betonem.

Energetika a technologie

Dům je energeticky pasivní splňuje dotaci Nová zelená úsporám.

V domě je instalované nucené větrání s rekuperací tepla. Vytápění je řešeno tepelným čerpadlem vzduch - voda. Na ploché střeše je chystaná příprava na fotovoltaické panely.  V domě je instalovaná chytrá domácnost.