Zděný dům nebo dřevostavba?

Budete stavět a rozhodujete se, zda to bude zděný dům nebo dřevostavba? Obě tyto stavební technologie jsou od sebe odlišné v mnoha ohledech, budí emoce a zejména dřevostavby najdou v laické i odborné veřejnosti své zastánce i odpůrce.

Cihla je cihla, aneb zažitá tradice kvality

Zděné stavby mají v Česku tradici a jedná se o zaběhlý stavební systém. Na dnešních stavbách však namísto tradičních pálených cihel uvidíme spíše moderní a mnohem křehčí keramické a pórobetonové tvárnice. Historické tvrzení, že cihla je prostě cihla v dnešní již není úplně platné. Dřevostavby naopak dříve trpěly jasnými nedostatky především proto, že neexistovaly specializované materiály. Tyto časy jsou ale dávno za námi a obě technologie stavění jsou v současnosti kvalitativně srovnatelné.

Životnost a odolnost

O životnosti zděného domu se přít rozhodně nemusíme, pokud však u dřevostavby dodržíme základní konstrukční zásady a ochráníme ji od vlhkosti, bude její životnost zcela srovnatelná. Je ale pravdou, že s dlouhodobým zatékáním např. v koupelně si dřevostavba poradí hůře, než zděná stavba. Statická a konstukční odolnost v rámci samotné stavby a vnějších vlivů (sníh, vítr) je u zděné stavby a dřevostavby na stejné úrovni. V rámci požární odolnosti samotné dřevo sice odolává hůře ohni, je však většinou skryté v konstrukci pod nehořlavým opláštěním. V tomto případě má dřevostavba poměrně dobré výsledky požární odolnosti.

Akustika, energetická náročnost, komfort

Zděné konstrukce jsou akusticky na lepší úrovni, než konstrukce dřevostavby. Přestože majitelé dřevostaveb horší hlukové poměry mezi místnostmi nepozorují, zejména u stropů je potřeba počítat s menší odolností v rámci kročejového hluku. Tepelná obálka současných staveb musí být kvůli úspoře tepla na velmi dobré úrovni. Právě z toho důvodu se rozdíly mezi dřevostavbu a zděnou stavbu zcela stírají. Spotřebovaná energie na vytápění je stejná, rozdíl v tepelné akumulaci se zde nijak neprojeví ani v zimě při kontinuálním vytápění, ani v létě při přehřívání. Veškeré diskuze na toto téma jsou tak zcela zbytečné, v obou stavbách je totiž komfort srovnatelný.

Co je rychlejší a co je levnější?

Realizace dřevostavby je skutečně rychlejší a plynulejší. Není však pravdou, že se celý dům dá postavit za 3 měsíce, nejrychlejší realizace dřevostavby na klíč se pohybují spíše na úrovni 6 měsíců a více. V případě zděného domu se nejrychlejší realizace na klíč pohybuje okolo 12 měsíců, tato lhůta se ale většinou v praxi protáhne.

Dřevostavby a zděné domy jsou na tom v rámci jejich ceny srovnatelně. Rozhodně neplatí, že náklady na pořízení dřevostavby jsou levnější a je to ekonomičtější řešení.

Srovnání obou technologií v bodech

Zděná stavba:

  • tradiční materiál a dostupná (zažitá, prověřená) technologie
  • širší portfolio dodavatelů
  • lepší akustické vlastnosti stavby
  • omezeně lze použít i pro části stavby pod terénem
  • realizace vhodná také svépomocně, u dřevostavby spíše dodavatelsky

Dřevostavba:

  • kratší a racionální výstavba bez technologických přestávek
  • nižší tloušťka obvodových i vnitřních stěn - úspora plochy
  • větší flexibilita konstrukce a dispozice, i v rámci rekonstrukce
  • jednodušší a jistější proces nacenění, zasmluvnění a realizace celé stavby
  • v budoucnu jednodušší recyklace či likvidace stavby
  • ekologie stavby

Závěr a doporučení

Dřevostavbou můžete hodně věcí získat ale i ztratit, možnosti dřevostavby jsou určitě větší. Má to i svou daň, kterou je náročnost systému na kvalitu provedení. K realizaci dřevostavby potřebujete zkušeného dodavatele a partnera, s tím se však na spolupráci dohodnete většinou rychle a uceleně. Zděný systém vám naopak poskytne jistoty v zažité technologii. Výběr dodavatele bude na základě většího portfolia, popřípadě realizaci podmínečně zvládnete i svépomocí.

Pokud již dávno preferujete jeden se systémů, věřte svému srdci a zůstaňte u něj. Pokud stále nevíte nebo jste nerozhodní, nelamte si s tím příliš hlavu, konstrukční systém vám individuálně doporučí zkušený projektant.

Ing. Martin Němeček, Ph.D. | Tector ateliér

Mohlo by vás zajímat

Letní vedra a komfort v pasivním domě

Letní vedra a komfort v pasivním domě

Proč se dnešní domy přehřívají a jsou na tom pasivy lépe?

Proč si postavit právě pasivní dům?

Proč si postavit právě pasivní dům?

Rychlý přehled toho, proč zvolit právě pasiv.