Proč si postavit právě pasivní dům?

Pasivní dům byl vyvinut již před několika desetiletími a za tu dobu se úspěšně ujal nejenom v České Republice. Přestože jde tento koncept uplatnit na různé klimatické podmínky, jeho použití v našich končinách se přímo nabízí. Proč je takzvaný "pasiv" ideální odpovědí na soudobé požadavky na komfort a energetickou soběstačnost? 

Tepelný komfort a vnitřní klima

Jistě ty situace dobře všichni známe. Zdá se nám, že v zimě od okna táhne. Na pořádné větrání okny času moc nemáme a hlavně všechno teplo pak uteče pryč. Pokud topíme kotlem, ráno se do vytopeného pokoje rozhodně neprobudíme. V létě je v domě horko, a zejména v podkroví to nejde vůbec vyvětrat. Na všechny tyto situace odpovídá právě pasivní dům! Základem je výborná tepelná obálka domu, řízené větrání s rekuperací tepla a efektivní ochrana domu proti letním vedrům. Tušíte správně. Pasivní dům nemyslí jenom na komfort v zimě, ale také v létě! Nikde se totiž nedozvíte o tom, že současné domy už není složité vytopit v zimě, ale spíše uchladit v létě. Venkovní stínění v podobě žaluzií a jejich správný návrh tak neoddělitelně k pasivu patří. 

Náklady na provoz domu, energetická jistota

Pojem pasivní dům je skloňováno hlavně kvůli extrémně nízkým nákladům na vytápění. Je to způsobeno zejména výbornou tepelnou obálkou, řešením tepelných mostů a solárními zisky skrze okna. Kdysi platilo, že pasivní dům měl oproti staré zástavbě 10x nižší spotřebu, dnes jsou stavby již lépe zatepleny. Náklady na provoz standardního domu za vytápění a přípravu teplé vody po skokovém zdražení energií v roce 2022  vzrostly na zhruba 35 - 70.000kč. Naproti tomu u pasivního domu je to odhadem 15 - 30.000kč, což je stále zhruba 2,5x méně. Pasivní dům je tedy levnější provozovat, snazší ho vytopit nebo i přestát dodávku energie. Pasivní dům taktéž pamatuje na efektivitu zdrojů tepla a obnovitelné energie.  Neexistuje lepší energie než právě ta, kterou nespotřebujeme! Nikdo neslibuje, že energie se ještě nezdraží anebo že budou vždy dostupné. Větší jistoty než pasivního domu není.

Větrání a kvalita vzduchu

Větrání bychom měli věnovat mnohem větší pozornost. Běžným přirozeným větráním okny lze v praxi jen velmi těžko kvalitně vyvětrat. Ruku na srdce, kdo větrá řádně, ve dne i v noci, průvanem,  7x denně, celý dům. Proč je potřeba tolik větrat? Protože musíme dýchat čerstvý a zdravý vzduch. Dnešní stavby jsou menší, těsnější a hlavně, interiér obsahuje mnohem více škodlivých látek. Naopak v pasivním domě se o větrání stará centrální vzduchotechnická jednotka, která po domě rozvádí neustále čerstvý a čistý vzduch. Obsahuje nejenom filtry, ale i rekuperační výměník. Tím v zimě neztrácíme teplo, a naopak v létě se nám interiér zbytečně nepřehřívá.

Kvalita stavby

Standardní dům znamená standardní kvalitu. A ta není u českých staveb rozhodně na nejvyšší úrovni. Je to podobné jako s věhlasnou kvalitou českých silnic. Zde se ukazuje síla pasivního domu. Řešení tepelných mostů, správné napojení vrstev uvnitř konstrukcí a zejména vzduchotěsnost v podobě blower door testu, který nic nedaruje. Právě tyto požadavky zaručují, že dům realizovaný jako pasivní musí být postavený kvalitně.  Stavbu nelze jen tak odbýt zažitým přístupem: “Co oči nevidí, to srdce nebolí.”.

Závěr

Pokud je projekce pasivního domu zvládnutá již na úrovni architektonické studie, vícenáklady se pohybují na úrovni cca 5-10% oproti dnešní standardní výstavbě. Principy pasivního domu jsou zatím nejlepší odpovědí na soudobé požadavky na komfortní, úsporné a ekologické bydlení. Jsem přesvědčen, že naprostá většina investorů by po svojí zkušenosti s pasivním domem již neměnila. Jako příjemný bonus pro každého se nabízí využití v Česku již zaběhnuté dotace "Nová zelená úsporám". 

Ing. Martin Němeček, Ph.D. | Tector ateliér

Mohlo by vás zajímat

Zděný dům nebo dřevostavba?

Zděný dům nebo dřevostavba?

Aneb kterou technologii pro stavbu vašeho domu zvolit.