U plusového domu v Popovicích se spojuje moderní architektura, pečlivé využití pozemku, nekompromisní přístup k energetice stavby, ekologie a soběstačnost.

Záměrem investora bylo postavit moderní ekologický pasivní dům s garáží ve svažitém pozemku, který měl zahradu orientovanou na sever. V našem ateliéru tak vznikla dvoupodlažní moderní dřevostavba s charakteristickou trojnožkou "Tripod", která vynáší přesah stavby.

Dřevěný modřínový obklad na fasádě horního patra a beton ve spodní části odkazuje i na samotný konstrukční materiál jednotlivých podlaží. V přízemí je umístěna garáž a zázemí, nahoře je pak samotné bydlení. Návrh tak umožnil propojit obytnou část se zahradou v jedné úrovni.

6+kk
Dispozice
patrový
Počet podlaží
174 m²
Podlahová plocha
dřevostavba
Konstrukce
dř. I-nosníky, celulóza
Materiál
dům ve svahu, řadovka
Terén
Ing. Martin Němeček, Ph. D.
Architekt

Pozemek ve svahu

Umístění pozemku na konci klidné zástavby je výhodou, samotný pozemek ve svahu spíše opakem. Jsou tedy navrženy dvě podlaží, dole garáž, nahoře obytný prostor. Vhodným výškovým osazením spolu s násypem vznikne v zahradě potřebná rovina namísto špatně využitelného kopce.

Materiály a hospodaření s vodou

Dům jsme navrhli jako rámovou dřevostavbu z dřevěných I nosníků, spodní podlaží je částečně železobetonové. Izolace tepelné obálky je tvořena foukanou celulózou. Na stavbě je použita celá řada ekologických stavebních materiálů.

Dešťové vody jsou sbírány, čištěny biofiltrem a poté použity pro provoz domu. Sprchy jsou v rámci úspory tepla opatřeny rekuperací teplé vody.

Energetika a technologie

Dům je energeticky pasivní a vyhovuje přísným požadavkům Pasivhaus Institutu dle PHPP. Dům splňuje dotaci Nová zelená úsporám.

V domě je nucené větrání s rekuperací tepla, chlazení a zvlhčování vzduchu. Vytápění je řešeno tepelným čerpadlem vzduch - voda.

Na ploché střeše je umístěna fotovoltaika, tím se stává dům v podstatě soběstačným. V domě je instalovaná chytrá domácnost. 

Interiérům byla věnována taktéž velká péče, ale nezapomínalo se na praktičnost. V domě jsou použito mnoho dřevěných prvků - podlahy, obklady, sloupy, podhledy, okna. Ty odkazují nejenom na konstrukční materiál celé stavby ale také smýšlení jejích obyvatel. Venkovní fasádě vládne modrá barva oken, uvnitř je to zase zelená barva kuchyně a gauče. Proč neustále opakovat každodenní šeď, barevná je veselá a neotřelá!