Fenomén rekonstrukce I - povolení, příprava, projekt

Hurá do toho, půl je hotovo! Nebo ne?

V současné době jsou v kurzu novostavby. Na jedné straně, když už chcete bydlet, chcete přece bydlet podle svého! Na druhé straně starších staveb nikdy méně nebude, logicky tak bude rekonstrukcí přibývat.

O nic nejde - rekonstrukce je přece snadná

Tuto větu slýcháme na začátku téměř vždy. "Někdo nám nakreslí plány, na úřadech to nějak uhrajeme a hurá do toho - půl je hotovo!" Je to lákavé, před vámi přece stojí hotový dům, proč z toho dělat vědu. Tohle shodím, tady probourám, tady nahodím omítku, přidám pár zásuvek a jdeme bydlet. Ejhle, ihned po začátku se objevují komplikace. Spíše se bourá, než se staví. Řeším jeden problém, vyskočí na mě dalších 5. Bouchnu do jednoho, rozsypou se 3 další věci. Ano, už tušíte, vítejte ve světě rekonstrukcí.

Terminologie

I když všichni mluvíme o rekonstrukci, stavební právo tento pojem nezná! Správný termín při povolování je "změna stavby". V rámci stavebních úprav rodinných domů se nejčastěji setkáme s pojmem:

  • přístavba - přistavujeme půdorysně
  • nástavba - přistavujeme patro nahoru
  • vestavba - vestavujeme do stávajícího prostoru, např. půdní vestavba

Legislativa a povolení

Mohlo by se vám zdát, že povolit rekonstrukci domu je jenom formalita a maličkost? Bohužel jste na omylu! Komplexní ale i menší rekonstrukce jako půdní vestavby, změny dispozice stavby, přístavby atd. znamenají stejné povolovací procesy a náročnost jako u novostavby.

"Přece jsme to tak měli celý život, proč je to teď najednou nevyhovující a musí se to předělat?"

Stavební úřad a patřičné orgány na vás totiž pohlíží tak, jako byste stavěli novostavbu. Musíte splnit (respektive váš projektant) všechny normy, vyhlášky a zákony. A že jich je požehnaně! Často tak dochází k rozčarování investora coby stavebníka.

Doteď to nikomu nevadilo! Tak proč až teď?

Pokud budete mít dobrého projektanta, budete tuto větu říkat minimálně. Dobře vám totiž vysvětlí, proč je potřeba tyto věci řešit a rovnou nabídne nejlepší možnost. O co jde? Tak například:

  • Máte v dané místnosti výšku nižší než 2,5m? => bohužel, ale nelze zkolaudovat na obytný prostor
  • Děláte půdní vestavbu a máte staré přípojky? => mrzí nás to, ale musíte udělat přípojky nové
  • Máte trativod na splašky a dešťovku? => to jsme raději neslyšeli, povolíme jenom nový vsak dešťovky a jímku na vyvážení
  • Máte luxfery na prosvětlení ve stěně k sousedovi? => prosíme zazdít anebo souhlas souseda a požární posouzení
  • Máte na staré střeše šedou krytinu? => je to určitě azbest, řešte odpady, hygienu, speciální likvidaci s doklady

Příprava stavby a průzkumy

Příprava projektu a stavby rekonstrukce je podstatně náročnější než u novostavby. Musíme zjistit, z čeho se dům skládá a v jakém je stavu, zejména s ohledem na vlhkost. Zjistit a získat původní projekt nebo jeho části je často přímo detektivní práce. Pakliže projekt není, musíme stavbu zaměřit a zakreslit, pakliže je, musíme ji odpovědně zkontrolovat. Uvědomme si, že projektant odpovídá za podklady a návrh stavby, tedy za stavbu jako takovou. Není to moc příjemný fakt, když víme, jak se kdysi stavělo.

Jaké jsou nejčastější body přípravy rekonstrukce?:

  1. sběr dostupných dokumentů a výkresů stavby, jejich ověření, včetně úřadů

  2. zjišťování informací od majitelů stavby včetně historie stavby

  3. zaměření a zakreslení původní stavu

  4. základní stavební průzkum - nedestruktivní, tzv. okem - krov, omítky, viditelná vlhkost, praskliny, průhyby překladů a stropů,

  5. podrobnější stavební průzkum - destruktivní, s přístroji - odkopání základů, sondy do zdiva a hlavně stropů, měření vlhkosti zdiva, stav tepelných izolací, termovize

Projekt rekonstrukce s ohledem na zákony 

Tušíte správně, projektová dokumentace je nejdůležitějším podkladem pro stavbu. Rozhodně nejde o pár malůvek a cár papíru. Projektant v ideálním případě zajišťuje přípravu a průzkumy, s nimi vyhotoví projekt, s projektem se stavba povoluje a následně i realizuje.

"Projekt rekonstrukce je náročnější než projekt novostavby! "

Projekt se musí kreslit 2x, ve starém a novém stavu. Musí se řešit, často složitěji, vše jako u novostavby rozsahem i obsahem - včetně statiky, požárního řešení, přípojek, technologií a instalací anebo průkazu energetické náročnosti. Při projektování paradoxně spolkne většinu času fáze od průzkumu po zakreslení starého stavu, než navrhování stavu nového. Projekt rekonstrukce tak může být více náročný, že je tomu u klasické novostavby.

Mohlo by vás zajímat

Letní vedra a komfort v pasivním domě

Letní vedra a komfort v pasivním domě

Proč se dnešní domy přehřívají a jsou na tom pasivy lépe?

Proč si postavit právě pasivní dům?

Proč si postavit právě pasivní dům?

Rychlý přehled toho, proč zvolit právě pasiv.

Zděný dům nebo dřevostavba?

Zděný dům nebo dřevostavba?

Aneb kterou technologii pro stavbu vašeho domu zvolit.